Dijital Dönüşümde Yazılımın Yeri

2013 yılında Almanya Hannover de düzenlenen CEBIT fuarında duyurulan Endüstri 4.0 vizyonu karşımıza dijital dönüşüm olarak çıktı ve kurumların globalleşen dünyada karlılık ve verimliliklerini korumak için dijitalleşmesi süreçlerini digital ortama aktarması hatta teknolojinin en yeni trendlerine göre iş yapış şekillerini yeniden tasarlaması gerektiğini anlattı.

Geçtiğimiz yıllarda Endüstri 4.0, Dijital Dönüşüm, Yapay Zeka, Arttırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik kelimelerini çokça duyduk ve bu konuda oldukça fazla makale yazıldı etkinlik düzenlendi.

Endüstri 4.0 Bileşenleri

Endüstri 4.0 ı Digital Dönüşüm olarak adlandırırsak, bu dönüşümü sağlamak için en temel bileşenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Sensörler ve Akıllı Makineler
  2. Yüksek Hızlı internet bağlantısı
  3. Datacenter lar ve Bulut Bilişim
  4. Yazılımlar ve Raporlama Araçları

Digital dönüşümün çoğu temel bileşeni Donanımsal ürünler olmasına karşın tüm bu donanımları ahenk içerisinde çalışmasını veya ürettikleri datayı manüpüle etmek , sınıflandırmak ve yorumlamak için yazılımlar olmazsa olmazımız.

Kurumların dijital dönüşümü söz konusu olduğunda Akıllı fabrikalar, hatta yolumuzu sensörlerle bulduğumuz dolayısı ile ışıklandırmaya ihtiyacımız yok diyerek  yeni tabirle karanlık fabrikalar için gerekli olan donanımsal ürünler büyük donanım, makine üreticileri tarafından hali hazırda üretilmiş durumda ve üretilmeye devam ediliyor.

Donanım ihtiyacının büyük oranda çözülebiliyor olması bu donanımların donanımların doğru çalışması herbir firma için özelleştirilmesi data setlerinin girilmesi ve yönetilmesi ihtiyacını doğuruyor. Toplanan verilerin yüksek kapasite ve hızdaki bulut sunucularında barındırılması sonrasında işlenerek iş akışlarında, karar mekanizmalarında kullanılması için gerekli yazılım ihtiyacının giderilmesi gerekiyor.

Dijital Dönüşümün Kalbi

Görüldüğü üzere tüm bileşenlerin bir arada çalışmasını sağlayan şey yazılımlar bu nedenle yazılımlar için Dijital Dönüşümün kalbi diyebiliriz.

Was this article helpful?

İlgili Konular