Liste Özellikleri Nelerdir?

Açılan listelerin kolonlarında en üstte kolon isimleri bulunmaktadır. İlk olarak, kolon isminin üzerine bir kez tıklandığında yukarı ok işareti görünmektedir. Bu durumda kolonu artan veriye göre sıralamaktadır. Sayısal veride en az sayıdan en fazla sayıya, tarih verilerinde yeni tarihten eski tarihe, sözel veride A’dan Z’ye sıralamaktadır.

Kolon isminin üzerine ikinci kez tıklandığında aşağı ok işareti görünmektedir. Bu durumda kolonu azalan veriye göre sıralamaktadır. Sayısal veride en fazla sayıdan en az sayıya, tarih verilerinde eski tarihten yeni tarihe, sözel veride Z’den A’ya sıralamaktadır.

Kolon ismine üçüncü kez tıklandığında kolon varsayılan haline geri dönmektedir.

Kolon isminin yanındaki huni şekline tıklandığında satırlara göre filtreleme işlemi yapılmaktadır. Huniye tıklandığında açılan alanda hangi verilerin listede görüntülenmesi gerekiyorsa, o veriyi  tik işareti koyup Filter düğmesine tıklanmalıdır. Bu filtreleme işlemini kaldırmak için tekrar filtre işlemine gelip Clear düğmesine tıklanmalıdır. Böylece varsayılana geri dönmektedir.

Kolon ismi üzerinde veya listenin herhangi bir yerinde fare ile sağ tık yapılırsa ayarlar kısmına ulaşılmaktadır. Ayarlar kısmında Liste Ayarları, Aktarım İşlemleri, Yazdırma İşlemleri ve Evrak Aksiyonları alanları bulunmaktadır.

Liste Ayarları alanında Yenile listenin verilerinin değişmesi durumunda listeyi yeniden anlık olarak yüklemektedir. 

Satır Filtresi alanı, hunideki filtreleme işlemini daha detaylı olarak yapmaktadır. Kolon isimlerinin altına, manuel olarak yazılabilecek bir metin kutusu alanı açılır. Metin kutusu yanında huni filtresi gelir. Filtre içinde Eşittir, İle başlar, İçeriyor gibi filtreleme işlemleri bulunmaktadır. Bu alanı kaldırmak için tekrar Liste ayarlarını açıp Satır Filtresine tıklanmalıdır.

Liste Ayarlarından, Kolon Listesini Göster alanı tıklandığı zaman kolon isminin yanındaki huni yerine alt alta üç nokta şeklinde seçenek çıkmaktadır. Bu seçeneğe tıklandığında Sütunlar ve Filter alanlarına ulaşılmaktadır. Sütunlar içerisinde, gösterilecek kolon isimleri bulunmaktadır. Listede işaretli kolonların görüntülenmesi için Sütunlar alanından seçilebilmektedir. Bu aşamada görüntüde biraz genişlik olarak sıkıntı olabilmektedir bu sıkıntının düzelmesi için tekrar Kolon Listesini Göster tıklanırsa düzelmektedir.

Liste Ayarlarından, Otomatik Kolon Genişliği alanına tıklanınca listedeki kolonda satırlardaki veri uzunluğuna göre kolonu genişletmektedir veya daraltmaktadır.

Liste Ayarlarından, Grupla alanına tıklanınca listedeki kolonların içindeki verilerde aynı olanları bir araya getirerek gruplamaktadır. Grupla altındaki Tümünü Aç ve Tümünü Kapat alanları Grupların altındaki verilerin ekranda gösterilip gösterilmemesini sağlamaktadır.

Liste Ayarlarından, Görünümü Kaydet tıklanırsa en son yapılan ayarlar kalıcı olarak ayarlanmaktadır. Sayfa kapatılıp yeniden girildiğinde, en son yapılan ayarlar görünür. Eğer böyle görünüm istenmiyorsa veya başka birileri herhangi ayar yapmış ise ve istenilen veri bulunamamakta ise Kayıtlı Görünümü Sil tıklanarak daha önce yapılan ayarlar kaldırılır. Parantez içinde Tüm kullanıcılar yazıyorsa ayarları tüm kullanıcılar için yapılacaktır.

Aktarım İşlemlerinde Excel’e Aktar ve Pdf’e Aktar ile liste içindeki veriler aktarılabilmektedir.

Yazdırma İşlemlerinden Yazdır seçeneğinde baskı önizleme görüntülenerek yazdırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Evrak Aksiyonlarından, Yeni Kayıt seçeneği tıklandığında kayıt formu ekrana gelmektedir. Gelen ekranda yeni veri kaydedilebilmektedir. Kayıt Kopyala ve Kayıt Göster seçenekleri ile seçili satır için kayıt formu açılmaktadır ve bu satırdaki tüm veriler kayıt formu ekranına dolu olarak gelmektedir. Kayıt Ekli Dosyalar seçeneği, seçili satır için kayıtlı ekli dosyalar var ise bu dosyaları göstermektedir.

Kayıtlı Detay seçeneği seçili satır için kaydedilen tablodaki tüm verileri getirmektedir.

Kayıt Detay Detail seçeneği seçili satır için kaydedilen tablonun detail tablosundaki verileri getirmektedir.

Was this article helpful?

İlgili Konular