Yazılım Geliştirme Dillerine Genel Bakış

1960 yılların başından itibaren makina kodlaması ile başlayan yazılım geliştirme dilleri günümüze kadar yüzlerce kodlama dilinin doğması ve ölmesiyle çok hareketli dönemler geçirmiştir.

Sürekli değişen ihtiyaçlara ve gelişen teknolojilere ayak uydurmak adına yeni kodlama dilleri ortaya çıkmış farklı farklı dönemlerde bazı diller yükselişe geçmiş popüler olmuş daha sonra popülerliğini kısmen yitirmiş, bazıları çok az kullanılmış ve tarih sahnesinden silinmiş, bazıları ise sürekli kendilerini yenileyerek hep gündemde kalmış ve ilk sıralarda tercih edilen diller olmuştur.

Çok kullanılan bazı yazılım geliştirme dilleri :

  • Java
  • Python
  • Php
  • C#
  • JavaScript
  • Delphi

Komut satırından görsel tasarıma geçiş…

Uzun yıllar yazılım geliştirme dillerinde yazılımlar sadece komut satırı üzerinden geliştirilmiş ve yine komut satırından işletilmiştir. Yılların ilerlemesi ve grafik arayüzlerin gelişmesi ile komut satırından uzun uzun yapılan işler kısaltılmış ve “visual designer” mantığı ile görsel olarak yazılımların geliştirildiği ortamlar ortaya çıkmıştır.

Internetin ve Web’in hayatımızı girmesi ile geliştirilen yazılımların işlevselliği ile birlikte kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu olması gibi beklentiler artmış yazılım geliştiriciler  Front End ve Back End olarak ikiye ayrılmıştır.

UX/UI Designer

Yazılım dillerinin evrimi yanında yazılım geliştiricilerinde ikiye ayrılması sonrasında konu bir adım daha derinleşerek kullanıcıların geliştirilen yazılımlarda görsel tasarımdaki estetik , kullanım kolaylığı ve hız beklentilerine çözüm üretme ihtiyacı farklı uzmanlıklar gelişmesine sebep olmuştur.

UX olarak kısaltılan User Experience yani kullanıcın yazılımı kullanırken elde ettiği deneyim ile UI yani User Interface ekrandaki yerleşim butonların yeri sayfa sayısı gibi konular geliştirilen yazılımların istenilen başarıya ulaşması yani kullanıcılar tarafından istenilen seviyede kullanılmasını sağlamak için önem arzetmektedir.

Bu nedenle yazılım geliştirme dilleri her geçen gün yeni teknolojiler ve yeni özelliklerle karşımıza çıkmakta olup sürekli takip edilmesi, öğrenilmesi ve güncellenmesi gerekmektedir.

Was this article helpful?

İlgili Konular